- מתכוניישן - https://matkonation.com -

מתכון לצילום מזון

[1]מה שפעם היה משויך לאנשי מקצוע בלבד הפך בשנים האחרונות לנחלתם של חובבי צילום ובישול, והרשת עמוסה בצילומי אוכל. הפוסט הזה מוקדש לכל אלה (בלוגרים וצלמים חובבים) שמצלמים באדיקות את מעשה ידיהם אבל מרגישים שבמציאות זה נראה הרבה יותר טעים.

אל תשלו את עצמכם, זה לא שאחרי הפוסט הזה תהפכו לצלמי מזון מדופלמים, אבל תוכלו לצאת עם כמה טיפים ולשפר את הצילומים שלכם, אפילו בקצת.

החומרים:

1 חצובה

1מצלמה (עדיף רפלקס)

1 עדשת מקרו

3-2 רפלקטורים (מחזירי אור) כסוף וזהב

1 חלון

1 שולחן


אופן ההכנה:

קודם כל והכי חשוב, צילום מזון חייב אור טבעי (או פלשים של סטודיו אם אתם ממש משקיענים). אני יודעת שהרבה אנשים מכינים את האוכל בערב ומאוד רוצים לצלם אותו עם פלש של מצלמה אבל לצערי אין פיתרון למחסור באור. פלש ייצור צילום שאינו מעורר תאבון… אז תתארגנו ככה שאתם מכינים מנות לצילום במהלך היום (זה לא חייב להיות יום שמש – גם בחורף אפשר לצלם בזכות החצובה).

זה מביא אותי ל"חומר הגלם" הראשון – חצובה. מאוד קשה לצלם צילומי תקריב ללא חצובה. רוב הסיכויים שיצא לכם מטושטש. החצובה מאפשרת שני דברים עיקריים: האחד לעבוד גם כשאין הרבה אור בחוץ, כי כשהמצלמה מונחת על חצובה אין לנו בעיה לצלם במהירויות מאוד נמוכות ולתת זמן לאור להיכנס לפריים (לא לפחד לצלם גם על 2 שניות כל עוד האוכל שלכם לא זז, זה יצא מצוין), רק חשוב לעבוד עם כפתור הטיימר כי הרגע שבו אתם לוחצים על כפתור הצילום גורם למצלמה לרעוד. הדבר שני שהחצובה מאפשרת זה עבודה על קומפוזיציה. אם המצלמה מונחת על משהו יציב יש לכם זמן לסדר את הפריים שלכם כמו שאתם רוצים.

שימוש בעדשת מקרו אינו חובה אבל אם אין לכם כזו אתם מוגבלים ברמת היכולת שלכם להתקרב לאובייקט. שימו לב מה הגבולות של העדשה שלכם ומתי הצילום לא מצליח להתחדד, לפי זה תחליטו על הפריים. לכל מי שמצלם באופן קבוע אני ממליצה להשקיע בעדשה טובה, כי מדובר בכלי הכי חשוב של צלם, אפילו יותר מגוף המצלמה. אני משתמשת בעדשת 90 מ"מ של חברת TAMRON שזו חברה עם מגוון עדשות גדול בטווח רחב מאוד של איכויות (יש גם עדשות ממש גרועות) אבל זו מצוינת ומשרתת אותי כבר כמה שנים טובות. בכל פעם שאני מגדילה את הפריים שלי ל- 100% על מסך המחשב – אני מעריכה אותה מחדש!

ועכשיו הגענו לנושא הקריטי ביותר, אם תצליחו לפצח את נושא האור – הצילומים שלכם יקפצו כמה דרגות! תמצאו לכם מקום בבית ליד חלון גדול שאין ממנו כניסה ישירה של קרני שמש (אפשר גם ליד דלתות זכוכית)שם תמקמו את שולחן העבודה שלכם. תתמקמו ככה שהאור מגיע מהצד של המצלמה (בשלב ראשון עדיף לא מול האור), ותדאגו להצטייד מראש בלוח קאפה וניירות בצבע כסף וזהב (קונים בארטא או בקרביץ) המשמשים כרפלקטורים (מחזירי אור). הרפלקטורים עובדים בצורה מאוד ברורה- זווית פגיעה שווה זווית החזרה. מה זה אומר? צריך לכוון את הרפלקטור לכיוון האור והוא מיד יחזיר לכם בתמורה. ככל שתתנסו יותר בעבודה עם הרפלקטורים תראו שכל זווית מחזירה כמות אור אחרת ונותנת אפקטים שונים.

ואחרי כל ההסברים קבלו המלצות קצרות על שלבי העבודה:

 1. דמיינו לעצמכם את הפריים שאותו אתם רוצים לצלם (ככה יהיה לכם יותר פשוט להגיע לתוצאה שדמיינתם. חוץ מזה תמיד טוב לשאוף).
 2. תסתכלו על האובייקט שלכם – צבע, צורה, מה הסיפור שלו (לאיזה עולם הוא שייך – מתוק/ מלוח. לילה\ בוקר. קר\ חם וכו') זה יעזור בקבלת החלטות סטיילינג.
 3. סדרו את הסט שלכם ותסתכלו עליו דרך המצלמה לפני שאתם מקבעים אותה על חצובה, תטיילו סביב המנה בחיפוש אחר הזוית הנכונה.
 4. בחרו זווית וחברו את המצלמה לחצובה.
 5. קומפוזיציה – כל הזמן תסתכלו דרך המצלמה כי בעין הקומפוזיציה נראית שונה.
 6. תעשו פוקוס – לפעמים נותנים למצלמה לקבוע וחבל….
 7. תעמידו את הרפלקטורים – אחרי שניסיתם כל מיני אופציות החליטו על פוזיציית הרפלקטורים, את האפקט רואים מיד בעין….
 8. תבחרו צמצם – מספר קטן הרבה טשטוש מסביב…זה הכלל
 9. כוונו את הטיימר.
 10. 10.  קליק!
 11. 11.  לכו למחשב לראות בגדול מה עשיתם ואם צריך שינויים.

אני יודעת שיש הרבה שלבים במתכון הזה, אבל אם תעקבו אחרי כל ההוראות אני בטוחה שיצא לכם ממש טעים.

ואם יש שאלות, אשמח לענות עליהם.

ודבר אחרון….אם בא לכם להשקיע אני ממליצה לבחור צילום שאתם אוהבים ולנסות לשחזר אותו בצילום שלכם. ממש כמו בחוג ציור, זה תמיד מלמד המון!

בהצלחה!

דניה