- מתכוניישן - https://matkonation.com -

סקלופיני צלפים

מאת: דניה ודיאנה

למדתי תולדות אמנות בתיכון ואח"כ שוב במהלך לימודי הצילום. יש לי אהבה גדולה מאוד לתחום האמנות וכמובן אהבה גדולה גם לתחום הבישול. הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי עושה את ההשוואה בין סגנון בישול של אנשים שאני מכירה לבין סגנונות ציור מתולדות האמנות.
 
ישנם אנשים שמבשלים בסגנון "אקספרסיוניסטי". הבישול שלהם בא מהחוויות שעוברות עליהם באותו ברגע. כשהם במטבח הם מרגישים שהם יכולים לבטא את רגשותיהם דרך האוכל וחומרי הגלם הופכים להיות פלטה צבעונית ועשירה של הרבה מאוד טעמים ורבדים.

ישנם אנשים שמבשלים בסגנון "מופשט". הם מבשלים בלי ממש לדעת מה הולך לצאת להם בסופו של דבר. האוכל שלהם ירקום צורה וטעם ככל שהם יתקדמו בתהליך הבישול. לבסוף תצא מנה שאי אפשר להגדיר אותה או לשייך אותה ל"מטבח" מסויים.
 
ישנם אנשים שמבשלים בסגנון "מודרניסטי". אנשים אלה נותנים לכל חומר גלם את המקום שלו, משלבים טעמים וטקסטורות אבל בלי לערבב אותם בצלחת, הם אוהבים לחקור חומרי גלם אבל יתנו לכל טעם מקום של כבוד ובסופו של דבר היצירה תהיה מושלמת רק בביס שמתערבב לו בפה

וישנם אנשים, שאני בניהם שמבשלים "מונוכרומטי". אני אוהבת לבחור טעם אחד שיככב וישפיע בכל כוחו על המנה. חומר גלם בודד שצובע את כל המנה בגוונים רבים של טעמים.
המנה הזו היא דוגמא קלאסית לסוג בישול כזה- חזה עוף ברוטב של צלפים. הצלפים כאן הם הצבע שמצליח לתת כל כך הרבה רבדים של טעמים לעוף ויוצר מנה פשוטה וטעימה כל כך.
האמת היא שהמתכון הוא של דיאנה, היא מבשלת את המנה אצלה בבית באופן די קבוע ולי מעולם לא יצא לטעום אותה. במהלך הצילומים לא יכולתי לחכות עד שנסיים לצלם כדי לטעום, כשבסוף התיישבנו לאכול הרגשתי שזו מנה שמשקפת בצורה מדויקת את סגנון הבישול שלי וכנראה גם את של דיאנה

חומרים ל 4 מנות
1/4 כוס קמח
מלח/ פלפל טרי
חצי קילו חזה עוף דק
1/4 כוס שמן זית
3 כפות צלפים
1 כוס יין לבן יבש
25 גרם חמאה
2 כפות טימין טרי
אופן ההכנה:
1. מניחים את הקמח בצלחת ומתבלים במלח פלפל. מצפים את חזה העוף בשכבה דקה של קמח.
2. מחממים את השמן זית במחבת עד שהוא חם מאוד. מוסיפים את חזה העוף למחבת
ומבשלים כמה דקות, עד להזהבה,  הופכים פעם אחת. מוציאים את העוף לצלחת.
3. באותה מחבת מוסיפים את הצלפים והיין, מביאים לרתיחה ומבשלים על אש
בינונית עד שהיין מצטמצם ל1/3 מהכמות. מוסיפים את החמאה ואת העוף.
מרתיחים שוב ואז מנמיכים את האש לעוד 5 דקות
4. מפזרים את עלי הטימין ומגישים.
מומלץ להגיש עם אורז לבן, פירה או פסטה
* אם מעלימים ראיות לצלפים זו מנה שיכולה להתאים לילדים!