- מתכוניישן - https://matkonation.com -

ריבת ענבים

כמו בכל זוגיות ישנן תכונות שאני מאוד אוהבת בבן הזוג שלי וכאלה, שאיך לומר זאת בעדינות, קשה יותר לחיות איתן. מה שמייחד את הדינמיקה שלנו היא, שהתכונה שהכי קשה לי איתה אצלו היא גם התכונה שאני הכי מעריכה- פרדוקס.

הבעל שלי הוא מהזן ששומר הכל! הוא לא מסוגל לזרוק לפח משהו שעדיין עובד. אין לו את התפיסה שאומרת שמחליפים משהו רק בגלל שהוא ישן כל עוד הוא מתפקד ועושה את העבודה. לדוגמא: הייתה לנו ספה ישנה שקנינו יחד לפני 9 שנים. היא עברה איתנו דירות, המוני אנשים שלעתים גם שפכו עליה משקאות וכלבים שנהנו ממנה במיוחד. אחרי מסע שכנועים הצלחנו להגיע להסכמה שאני קונה ספה חדשה (הוא לא רצה לקחת בזה חלק). הספה הישנה לא נזרקה אלא הועברה להורים שלו (שגם הם ניחנו באותה תכונה…) לאחרונה הוא אפילו הציע שנחזיר אותה לבית החדש שאליו אנחנו עוברים בקרוב! כשגרנו בתל אביב הייתי צריכה לעצור אותו מלהכניס רהיטים ודברים שאנשים השאירו ברחוב, שלא תבינו לא נכון, אני בעד וינטג' אבל כזה שיש לו אופי וסטייל.

אני הגעתי מעולם אחר לגמרי. גדלתי בלוס אנג'לס, שם האמירה “Out with the old and in with the new” הייתה משהו שחיינו לפיה. התיק הכי חדש, האוטו הכי חדש והגאג'ט שעכשיו הגיע לחנויות. לחיות עם בן זוג אספן היה לא פשוט אבל לאורך השנים התחלתי להעריך את התכונה וההגיון שמאחוריה. התפיסה החומרית שאנו חיים בה אינה מדברת אליו ולא רק בגלל שזה חוסך כסף אלא בגלל שזה נכון ואקולוגי. הוא לא נכנע לצרכנות ו"דברים" חדשים לא משמחים אותו. מבחינתו, קונים כי צריכים.

10 שנים יחד לימדו אותי "גברת קניות" להתקרב לעולמו של "אדון אספנות" ולמרות שלרוב אני מתעצבנת מהתכונה הזו לפעמים מנסה לשלב אותה בחיי.

לפני כמה ימים אבא שלו הביא לי דלי גדול עם ענבים שקטף בגינה שלהם. טעמם היה מצויין אך הם נראו קצת מקובצ'צ'ים כאלה. באינסטינקט הראשון שלי התכוונתי לומר לו שאני לא רוצה אותם אבל אז, החלטתי להכין מהם ריבה.

באותו הערב, הפכתי משהו שבעבר הייתי מייד וזורקת למשהו טעים שיישאר אתנו כמה שבועות לפחות ותודה לאדון אספנות.

ריבת ענבים

אני השתמשתי בענבים טריים שהיו מעט חבוטים ופצועים אבל אין בעיה להכין ריבה גם עם ענבים מהסופר.  רק שימו לב שאין בהם גרעינים. מתיקות הריבה תלויה שמתיקות הפרי שלכם. אם הפרות מאוד מתוקים תפחיתו מעט מהסוכר עד שתגיעו למתיקות הרצויה.

חומרים ל 3 כוסות ריבה:

1 קילו ענבים, שטופים ומיובשים

2 כפות מיץ לימון

500 גר' סוכר

אופן ההכנה:

  1. בסיר גדול מניחים את הענבים ומיץ הלימון. על אש בינונית מביאים לרתיחה, מנמיכים את האש מבשלים למשך 30 דקות בערך. מוסיפים את הסוכר מגבירים את הלהבה לבינונית עד לרתיחה. שוב מנמיכים ומבשלים למשך 2-3 שעות. מעבירים לצנצנות מעוקרות כשהיא עדיין חמה מאוד.
  2. איך יודעים שהריבה מוכנה? לוקחים כפית ריבה ומניחים על צלחת קרה. מעבירים למקפיא למשך 2-3 דקות. בעזרת האצבע, יוצרים שביל בתוך שלולית הריבה. אם השביל נשאר כמו שהוא הריבה מוכנה, אם הוא מתחיל להצטמצם צריך לבשל אותה עוד קצת.

טיפים לשימור:

סטריליזציה- חושב להשתמש רק בצנצנות שלמות ללא שברים או סדקים. מניחים את הצנצנת בסיר גדול עם מים ומרתיחים למשך 10 דקות. מכבים את האש ומשאירים את הצנצנת במים. בעזרת מלקחיים מוציאים את הצנצנת למגבת מטבח נקייה ומשאירם עד לייבוש מוחלט. (אל תזרקו את המים בסיר, תצטרכו אותם שוב אחרי מילוי הריבה)

איטום-  מעבירים את הריבה לצנצנת, ממלאים עד כ ½ ס"מ מהסף. מנקים היטב את השוליים. סוגרים היטב עם המכסה. מעבירים את הצנצנת לסיר עם מים חמים עד שהיא מכוסה כולה. מרתיחים למשך 10 דקות נוספות ומוציאים מהמים בעזרת מלקחיים.

מעבירים לייבוש למשך 24 שעות.

הריבה תישמר בצנצנת למשך כמה חודשים. אחרי שפתחתם אותה יש לשמור אותה במקרר ולא להכניס כפיות מלוכלכות או כאלה שליקקתם!